7 przełomowych innowacji na przestrzeni lat

7 przełomowych innowacji na przestrzeni lat

Od momentu powstania w 1923 roku, CTC nieustannie dąży do znalezienia inteligentnych rozwiązań, które mogą uczynić życie ludzi łatwiejszym i wygodniejszym. Przetestowano, opracowano i udoskonalono setki pomysłów. Oto 7 innowacji, które przez lata miały największe znaczenie dla CTC i jej klientów.

1. Grzałka, która zrewolucjonizowała szwedzkie domy

W 1926 roku założyciel i dyrektor generalny CTC Gunnar Tellander wynalazł zupełnie nowy typ wężownicy grzewczej, która zapewniła nowy sposób uzyskiwania ciepłej wody. Kluczowym elementem były spiralnie skręcone miedziane rury, w których powstawała woda wodociągowa. 

Podgrzewanie wody w podgrzewaczu za pomocą baterii miało kilka zalet. Po pierwsze, zapewniało to, że gorąca woda była zawsze świeża. Wcześniej woda była podgrzewana w pojemniku, gdzie pozostawiano ją do zepsucia. Inną zaletą było to, że do podgrzewania ciepłej wody użytkowej potrzebne było tylko jedno źródło ciepła. Bateria grzewcza była również bardzo wytrzymała i trwała. Wynalazek ten był wielkim sukcesem dla CTC i położył podwaliny pod przyszłość. 

W latach trzydziestych XX wieku firma CTC opracowała system, dzięki któremu bateria grzewcza mogła zostać zintegrowana z domowym bojlerem. Oznaczało to, że jeden produkt mógł zarówno ogrzewać dom, jak i wytwarzać ciepłą wodę. Nowe zintegrowane kotły CTC stały się dominujące w kolejnych dekadach, a ekologiczny kocioł CTC, zasilany koksem, drewnem lub olejem, przez długi czas był standardowym wyposażeniem nowych domów.

2. Podwójny bojler

W latach 50. olej stał się popularną alternatywą dla ogrzewania. Był tańszy niż koks i drewno, a także wygodniejszy, ponieważ nie trzeba było ręcznie "zasilać" kotła każdego dnia. Na początku kotły CTC można było konwertować z drewna na olej lub odwrotnie, ale w latach 60. opracowano tak zwane kotły podwójne, z oddzielnymi paleniskami dla każdego rodzaju paliwa. Palnik olejowy mógł być zawsze na miejscu i uruchamiany za pomocą przełącznika. Dla wielu była to mile widziana innowacja.

3. Kanały Ljungberga

W 1968 roku pracownik CTC i wynalazca BG Ljungberg opracował nowy profil z blachy, który tworzył tak zwane kanały dla ciepła w kotłach. Ponieważ kocioł polega głównie na przekazywaniu ciepła do wody kotłowej, w tak zwanej powierzchni dopalania, ważne jest, aby przekazywanie było jak najbardziej inteligentne. Nowe znormalizowane kanały firmy Ljungberg w postaci profili blaszanych stanowiły ogromne ulepszenie.  

Z jednej strony wymagały one minimalnego spawania, ale także ułatwiały dostosowanie powierzchni wykończeniowych kotła do różnych wydajności i potrzeb. Po dokładnych testach w laboratoriach CTC, kanały Ljungberg stały się standardem w większości produktów, ponieważ sprawiły, że kotły były bardziej ekonomiczne i kompaktowe.

4. Pierwszy ekologiczny kocioł

Kolejnym ważnym kamieniem milowym w dziedzinie kotłów olejowych był model CTC 1100, wprowadzony na sztokholmskie targi hydrauliczne w 1992 roku. CTC 1100 był znacznie bardziej kompaktowy i przyjazny dla środowiska niż poprzednie kotły, z wymiennikiem ciepła do przygotowania ciepłej wody. Kocioł stał się bardzo popularny, a produkt jako pierwszy w Szwecji uzyskał certyfikat Nordic Ecolabel.

5. Pierwsze pompy ciepła w Szwecji

Firma CTC wcześnie opracowała swoje pierwsze pompy ciepła. Pierwsza pompa ciepła na powietrze wywiewane została wprowadzona na rynek już w 1981 roku. W 1985 roku firma CTC jako pierwsza w Szwecji wprowadziła na rynek pompę ciepła powietrze-woda CTC Rebell. Jednak w latach 90. zainteresowanie pompami ciepła spadło wraz ze spadkiem cen ropy naftowej, ale CTC była pionierem w dziedzinie pomp ciepła.

6. Intercooler

W pierwszej połowie XXI wieku firma CTC dokonała decydującego wyboru na przyszłość, decydując się na przejście z kotłów olejowych i ogrzewania paliwami kopalnymi na pompy ciepła. Nawiązano wówczas współpracę ze specjalistą w dziedzinie pomp ciepła, firmą Mekaterm. Pierwszym urządzeniem wyprodukowanym w fabryce w Ljungby była seria górskich pomp ciepła (CTC EcoHeat). CTC miało silne pragnienie zwiększenia wydajności pomp ciepła, a Hans Ljung z Mekaterm wpadł na pomysł zintegrowania chłodzenia z już istniejącym wymiennikiem parownika. Złożył wniosek patentowy, który został przyznany w 2004 roku. Testy wykazały wyraźną poprawę wydajności i technologia ta została wprowadzona we wszystkich górskich pompach ciepła CTC. System został wprowadzony na rynek pod nazwą Intercooler.

7. Unikalne rozwiązanie CTC EnergyFlex

Od czasu wielkiego przełomu CTC na początku XXI wieku, poczyniono szereg postępów w rozwoju wydajnych pomp ciepła. Być może największą innowacją jest unikalny system EnergyFlex. Podstawą EnergyFlex jest pompa ciepła CTC, ale EnergyFlex ułatwia klientowi opłacalne podłączenie większości urządzeń związanych z ogrzewaniem do jednego systemu. Może to obejmować ogrzewanie słoneczne, dodatkowe zbiorniki, piece, kotły na drewno, elektryczne i pelety, baseny itp. EnergyFlex jest obecnie standardem we wszystkich pompach ciepła i modułach wewnętrznych CTC.

Opublikowano: 2023-02-08