Tajemnica nazwy CTC

Tajemnica nazwy CTC

Jeśli wygooglujesz CTC, nazwa pochodzi od nazw Celsius, Tellander i Clarin. Ale czy to prawda? I czy w ogóle istniał człowiek o imieniu Clarin? Być może tak, ale istnieje również inna teoria na temat tego, dlaczego CTC nazywa się tak, jak się nazywa.

Volvo, córka dyspozytora i książka CTC

Gunnar Tellander, który założył CTC w 1923 roku, poruszał się w kręgach przedsiębiorców, którzy często używali łaciny w nazwach swoich firm, takich jak Eminent ("Wyróżniam się" lub "Powstaję") i Volvo ("Toczę się"). Dlatego wielu uważa za prawdopodobne, że podążał za tym trendem.

Gunnar Tellander zmarł w 1930 r., ale jedną z osób, która blisko z nim współpracowała, był pierwszy menedżer CTC w Ljungby, Helge Andrén. Andrén był zatrudniony przez CTC w Göteborgu już w latach dwudziestych XX wieku, a kiedy jego córka Gunilla Grahm odwiedziła CTC w Ljungby w 2013 roku, powiedziała, że wielokrotnie słyszała, jak jej ojciec wyjaśniał, że to łacińska sentencja nadała firmie nazwę. Zwrot ten brzmiał Cum Tentatione Corrigendi, co oznacza Z pokusą zmiany. Motto Tellandera brzmiało Further Development of Technology and Function i być może chciał wybrać coś, co pasowałoby do jego wizji. 

Kolejnym argumentem wzmacniającym tę teorię jest książka CTC z 1948 roku, History of Heating and Heating Technology 1923-1948. Tutaj fraza pojawia się ponownie. Podróżujący personel inżynierów, podróżników i serwisantów zawsze pracuje dla CTC - Cum Tentatione Corrigendi - w celu dalszego doskonalenia, czytamy w książce.

Celsius, Tellander, Clarin

Bardziej oficjalnym wyjaśnieniem od wielu lat jest jednak to, że CTC to trzy inicjały: Celsius, Tellander i Clarin. Nie jest jasne, kiedy powstało to wyjaśnienie, ale pierwsze C oznaczałoby Celsius, czyli nazwę firmy założonej przez Tellandera w 1907 roku. T oznaczałoby samego Gunnara Tellandera, a ostatnie C - współzałożyciela firmy Clarin. Nie wiadomo, czy osoba o nazwisku Clarin była blisko Tellandera, ale mógł to być finansista.

Jedna z historii krążących w CTC głosi, że łacińskie słowa Tentatione i Corrigendi były trudne do wymówienia. Zdecydowano więc, że oficjalnym wyjaśnieniem tego, co oznaczało CTC, będzie Celsius, Tellander, Clarin. Tak było łatwiej.

Jak to się skończyło i które z tych dwóch wyjaśnień jest poprawne, prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy. Ale z pewnością wyrażenie With the allure to change i tak dobrze pasuje do 100 lat CTC jako innowatora w dziedzinie ogrzewania, dla szwedzkich i zagranicznych domów.

Opublikowano: 2023-02-08