"Transformacja energetyczna w Europie oferuje ogromne możliwości"

"Transformacja energetyczna w Europie oferuje ogromne możliwości"

Zdrowy i odnoszący sukcesy stulatek. Tak prezes Helene Richmond opisuje jubilatkę z CTC. Teraz patrzy w przyszłość, w której widzi tylko możliwości.

- CTC zawsze miało znaczenie, zarówno dla domów ludzi, jak i dla społeczeństwa i klimatu. W przyszłości będziemy mieć jeszcze większy wpływ. Rozwój, który obserwujemy obecnie w Europie, gdzie ogrzewanie paliwami kopalnymi jest zastępowane pompami ciepła, jest wyjątkowy i wspaniale, że CTC jest częścią tej podróży" - mówi. 

Spryt małego kraju

Helene Richmond dołączyła do CTC w 2019 roku. Kiedy zapoznała się z historią CTC, była pod wrażeniem wszystkich innowacji i pomysłów stworzonych na przestrzeni lat oraz tego, jak firma zawsze chciała ulepszyć sposób ogrzewania domów.

- Jest tu niesamowita ilość wiedzy, doświadczenia i małomiasteczkowego sprytu. Duszą firmy jest robienie rzeczy dobrze i pomaganie sobie nawzajem. Siła, która była i nadal jest w pracownikach, jest niesamowita" - mówi.

Siła i pomysłowość doprowadziły między innymi do podjęcia ważnej decyzji pod koniec lat 90-tych, kiedy to CTC rozpoczęła produkcję pomp ciepła, po tym jak przez wiele dziesięcioleci dominowały kotły olejowe. CTC wprowadziła na rynek pierwszą pompę ciepła powietrze-woda w Szwecji i stała się liderem w przejściu z kotłów olejowych na pompy ciepła. 

- Był to odważny i konieczny krok. Zamiast rezygnować z kotła olejowego, odważyli się myśleć nieszablonowo i zainwestować w coś, co okazało się znacznie bardziej zrównoważone pod wieloma względami" - mówi Helene Richmond.

Wyjątkowa sytuacja w Europie - 30 lat po Szwecji

Obecnie, wiele lat później, Europa znajduje się na tym samym etapie, co Szwecja w latach 90-tych. Po początkowym skupieniu się na zastąpieniu węgla i ropy gazem ziemnym, rzeczywistość nadrobiła zaległości i Europa wie teraz, że gaz ziemny również nie jest zrównoważony. 

- Zmiana technologii i transformacja energetyczna, którą obserwujemy w Europie, jest bezprecedensowa, wręcz wybuchowa" - mówi Helene. 

- Szwecja znajduje się w czołówce krajów, w których ogrzewanie domów jest przyjazne dla klimatu, a CTC jest jednym z wiodących graczy w Szwecji. Mamy gotowe produkty i podejmujemy nowe kroki w Europie, co oznacza, że zmieniamy sytuację znacznie większej liczby osób, ale przede wszystkim pomagamy tworzyć zrównoważoną przyszłość" - kontynuuje.

"Za trzy lata będziemy dwa razy więksi niż obecnie".

Helene Richmond, vd

Silny wzrost i pozytywne wyzwania

Możliwości w Europie niosą ze sobą również wyzwania. CTC cieszy się obecnie silnym wzrostem, który powinien stać się jeszcze silniejszy. Wymaga to wyższych wskaźników produkcji, większej liczby pracowników i nowych wymagań wobec podwykonawców. Wymaga to zatem wiele od CTC, jej właściciela NIBE i zespołu zarządzającego.  

- Za trzy lata będziemy dwa razy więksi niż obecnie. Ale będziemy rozwijać się w sposób zrównoważony, robiąc krok po kroku. Moja praca jako CEO CTC jest najfajniejsza z możliwości, jakie widzimy i fazy, w której się obecnie znajdujemy. Tak więc wyzwania, przed którymi stoimy, będą tylko pozytywne" - mówi Helene Richmond.

 

 

Sąsiednia nieruchomość zakupiona przez CTC w siedzibie głównej w Ljungby. Wkrótce powierzchnia produkcyjna zostanie podwojona.

Opublikowano: 2023-02-08