Trzy powszechne mity na temat ogrzewania ze źródłem naziemnym

Trzy powszechne mity na temat ogrzewania ze źródłem naziemnym

Czy w odwiercie może zabraknąć ciepła? Istnieje wiele mitów na temat ogrzewania ze źródłem naziemnym, które postaramy się tutaj obalić. 

Mit nr 1: ciepło z gruntu może się wyczerpać

Energia wykorzystywana przez gruntową pompę ciepła jest energią słoneczną skumulowaną w ziemi, która jest źródłem ciepła przyjaznym dla środowiska. Panuje błędne przekonanie, że ciepło z gruntu może się wyczerpać, zwłaszcza jeśli w okolicy wykonano kilka odwiertów na źródło naziemne.

Nie jest to prawdą. Jeżeli system ogrzewania gruntowego ma odpowiednie wymiary, odwiert będzie dostarczał ciepło tak długo, jak potrzeba. Energia w gruncie jest stale uzupełniana zarówno od strony powierzchni, gdy słońce ją ogrzewa, jak i od wnętrza Ziemi — jest to tzw. ciepło źródła naziemnego.

Warto pamiętać, że odwierty nie powinny znajdować się zbyt blisko siebie, ponieważ mogą zabierać energię sobie nawzajem. Zasada jest taka, że odwierty powinny być od siebie oddalone o co najmniej 20 metrów.

Mit nr 2: wykonywanie odwiertów do ogrzewania gruntowego zajmuje dużo czasu

Zwykle szacuje się, że wykonanie przeciętnego odwiertu w normalnych warunkach zajmuje około jednego dnia. Po tym zwykle następują prace ziemne, demontaż starego kotła (jeśli jest zamontowany) i instalacja nowej pompy ciepła. Ogrzewanie w domu często wystarczy wyłączyć na kilka godzin.

Czy są jakieś wyjątki? Tak, np. od głębokości odwiertu zależy zakres prac. Im bardziej wydajna pompa, tym głębszy odwiert. Instalator powie więcej na ten temat podczas omawiania odwiertu w domu.

Oto jak wykonać instalację ogrzewania gruntowego w domu

Mit nr 3: odwiert do ogrzewania gruntowego zniszczy ogród

Odwierty do ogrzewania ze źródłem naziemnym nie wymagają dużej powierzchni na terenie — większość ma średnicę 115–140 milimetrów. Jednak wiertnica wykonująca odwiert będzie musiała zostać przetransportowana przez ogród i ustawiona w miejscu wiercenia.

Razem z instalatorem można zdecydować, gdzie zostanie wykonany odwiert, i odpowiednio zaplanować trasę do niego przez ogród. Zabezpieczenie trawnika lub rabat kwiatowych odpowiednią okrywą może uchronić je przed uszkodzeniem. Fasadę domu można zabezpieczyć plandeką, aby uniknąć zachlapania.

Po zakończeniu prac zwykle widoczne są jedynie niewielkie ślady, takie jak odciski w trawie i nieco „błota” wokół samego odwiertu. Warto wcześniej uwzględnić w wycenie, kto ma być odpowiedzialny za przywrócenie porządku w ogrodzie — właściciel nieruchomości czy firma wykonująca odwiert.

 

Przewodnik po ogrzewaniu gruntowym — fakty, wskazówki i porady przed podjęciem decyzji

Opublikowano: 2023-01-26