Jak działa pompa ciepła powietrze-woda
Montaż pompy ciepła powietrze-woda jest stosunkowo prosty. Jednak technologia, która za tym stoi, jest naprawdę innowacyjna. Tutaj staramy się wyjaśnić, jak właściwie działa pompa ciepła powietrze-woda.
Zasada działania pompy ciepła powietrze-woda polega na wykorzystaniu odnawialnej energii słonecznej zawartej w powietrzu zewnętrznym i przekazaniu jej do wodnego systemu grzewczego w budynku. W ten sposób pompa ciepła przekształca ciepło z powietrza zewnętrznego, aby uzyskać ciepłą wodę pod prysznicem i rozgrzać grzejniki.
Pompa ciepła powietrze-woda składa się zazwyczaj z dwóch elementów: jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej.
Jednostka zewnętrzna
1. Proces ogrzewania rozpoczyna się w jednostce zewnętrznej pompy ciepła, która jest umieszczona na zewnątrz domu. Wentylator w jednostce zasysa powietrze zewnętrzne do pompy.
2. Kluczową rolę odgrywa czynnik chłodniczy zawarty w zamkniętym układzie pompy ciepła. Wszystkie urządzenia, które przenoszą ciepło z obszarów chłodnych do ciepłych, takie jak lodówki czy klimatyzatory, zawierają czynnik chłodniczy. W tym przypadku czynnik chłodniczy jest bezbarwnym gazem o temperaturze wrzenia znacznie poniżej zera.
3. Czynnik chłodniczy w układzie zamkniętym jest wystawiony na działanie różnych ciśnień i temperatur. Jest to sposób na wykorzystanie zasad termodynamiki. Energii nie można stworzyć ani zniszczyć — może ona jedynie zmienić postać.
4. Gdy czynnik chłodniczy jest poddawany ciśnieniu wytwarzanemu przez sprężarkę pompy ciepła, temperatura znacznie wzrasta i za sprawą skraplacza pompy ciepła gorący gaz, który się w ten sposób tworzy, może zostać wykorzystany do podgrzania wody. Proces ten wymaga doprowadzenia energii elektrycznej, np. do zasilania sprężarki i wentylatora, ale jest to tylko ułamek ilości dostarczanej energii cieplnej.
Jednostka wewnętrzna
5. Podgrzana woda jest transportowana do jednostki wewnętrznej w środku budynku i doprowadzana do pryszniców, kranów, grzejników i/lub systemu ogrzewania podłogowego. Jednocześnie czynnik chłodniczy w pompie ciepła powraca do postaci ciekłej i może zostać ponownie wykorzystany w procesie.
Krótko mówiąc, pompa ciepła pobiera energię cieplną z powietrza zewnętrznego i ją koncentruje. Jest ona następnie wykorzystywana do ogrzewania domu i wytwarzania ciepłej wody.
Dzięki pompie ciepła powietrze-woda firmy CTC można obniżyć koszty ogrzewania nawet o 80%. Kwota oszczędności zależy od wielkości domu, regionu i wybranej pompy ciepła.
Nic więc dziwnego, że pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne. Statystyki Szwedzkiej Agencji Energetycznej pokazują, że liczba domów jednorodzinnych wykorzystujących pompy ciepła wzrosła od 2009 r. o prawie 50%. Wtedy 754 000 domów jednorodzinnych miało pompę ciepła. ÅW 2017 r. liczba ta wyniosła 1 227 000.
Opublikowano: 2022-02-20