Czy Twoja stara pompa ciepła przetrwa kolejną zimę?

Czy Twoja stara pompa ciepła przetrwa kolejną zimę?

Pompy ciepła są zbudowane tak, aby bezpiecznie i niezawodnie dostarczać ogrzewanie i ciepłą wodę przez lata. W końcu jednak nadchodzi dzień, w którym pompa wymaga wymiany.

Pompa ciepła jest najpotrzebniejsza zimą. Ale skąd wiadomo, kiedy nadszedł czas na jej wymianę? Okres eksploatacji pompy ciepła wynosi około 15–20 lat. Urządzenie może też działać dłużej, jeśli nie pracuje z maksymalną wydajnością. Należy jednak zadać sobie kilka pytań, aby ustalić, czy pompa zaczyna nie zaczyna szwankować.


Oto osiem pytań, dzięki którym dowiesz się, czy właśnie nie kończy się okres trwałości Twojej pompy ciepła: 

  1. Ile lat ma pompa? 
  2. Jak często pracowała?
  3. Czy zużycie energii elektrycznej ostatnio wzrosło?
  4. Czy grzałka zanurzeniowa musi częściej pracować? 
  5. Czy pompa ciepła zaczyna generować alarmy? 
  6. Czy w ostatnim czasie wystąpiły inne problemy z systemem grzewczym?
  7. Jak działają elementy i jak jest wytwarzana ciepła woda w porównaniu z wcześniejszym okresem? 
  8. Czy pompa ciepła wydaje inne dźwięki niż wcześniej?

Jeśli nie masz pewności, czy Twoja stara pompa ciepła nadal spełnia standardy, zalecamy umówienie się z instalatorem na wizytę serwisową. Przyjrzy się on wydajności i działaniu pompy oraz sprawdzi, czy wszystko działa optymalnie.

.

Na podstawie ustaleń z wizyty możesz zdecydować, czy dalsze serwisowanie i naprawy Ci się opłacają — czy może nadszedł czas, aby wymienić pompę ciepła na nową i bardziej wydajną.

Pięć korzyści z przejścia na nową pompę ciepła

Podejmując decyzję, myśl długoterminowo. Czy planujesz rozbudowę budynku? Czy planujesz powiększyć rodzinę? Są to ważne pytania do rozważenia.

Jak właściwie wygląda wymiana?

Inwestując w nowe, bardziej nowoczesne rozwiązanie, można zaoszczędzić zarówno energię, jak i pieniądze. Dzisiejsze pompy ciepła są bardziej wydajne i mają inteligentniejsze funkcje niż starsze modele.

Jeśli zdecydujesz się wykorzystać istniejący odwiert, montaż będzie prosty. Przykładowo seria CTC GSi jest wyposażona w funkcję automatycznej adaptacji do odwiertu, więc nie wymaga dodatkowego wiercenia.

W praktyce wymiana polega na usunięciu starej gruntowej pompy ciepła i podłączeniu nowej.

Jeśli posiadasz pompę ciepła powietrze-woda, zwykle wymiana jest równie łatwa, ale czasami może być konieczna również wymiana jednostki wewnętrznej. W takim przypadku instalator CTC rozwiąże ten problem.

Przykłady pomp zamiennych

Regulacja prędkości i wysoka wydajność sprawiają, że gruntowa pompa ciepła CTC GSi i pompy ciepła powietrze-woda z serii CTC EcoAir 600M są jednymi z najlepszych szwedzkich rozwiązań tego typu.

Nowy model CTC GSi 608 to najnowocześniejsza, wysokowydajna gruntowa pompa ciepła, która automatycznie dostosowuje się do istniejącego odwiertu. CTC GSi 8 będzie z kolei idealnym rozwiązaniem do wymiany pompy ciepła w mniejszym domu.

CTC EcoAir 600M to seria ultrawydajnych pomp ciepła powietrze-woda z regulacją prędkości, które automatycznie dostosowują się do potrzeb grzewczych domów, nieruchomości lub małych obiektów przemysłowych na przestrzeni roku. Dzięki temu użytkownik zawsze osiąga maksymalne oszczędności.

Przeczytaj więcej
Więcej przydatnych informacji na temat przejścia na pompę ciepła można znaleźć tutaj.
Aby uzyskać więcej porad oraz pomoc w podjęciu właściwej decyzji, skontaktuj się z najbliższym partnerem CTC.‬

Opublikowano: 2024-05-06