Dziesięć prostych i sprytnych wskazówek, jak oszczędzać energię na co dzień

Dziesięć prostych i sprytnych wskazówek, jak oszczędzać energię na co dzień

Oszczędzanie prądu i energii nie musi być trudne. Proste zmiany mogą mieć duże znaczenie dla portfela i środowiska. Sporządziliśmy listę dziesięciu prostych sposobów na oszczędzanie energii.  

1. Obniż temperaturę w pomieszczeniach o jeden stopień i załóż sweter

Czy wiesz, że obniżenie temperatury w pomieszczeniach o jeden stopień zmniejsza zużycie energii o 5%? Nic prostszego!

2. Uszczelnij okna i drzwi

Wiele ciepła traci się przez okna i drzwi. Jeśli mieszkasz w nieco starszym domu, okna mogą odpowiadać nawet za 1/4 strat ciepła, więc upewnij się, że okna i drzwi są odpowiednio uszczelnione. Taśma uszczelniająca nie kosztuje wiele, a może mieć duże znaczenie.

3. Zmniejsz temperaturę przed wyjazdem

Przed wyjazdem poświęć 15 minut, aby obniżyć temperaturę grzejników lub ogrzewania podłogowego. W końcu w domu nie musi być ciepło i przytulnie, gdy Ciebie w nim nie ma. I nie zapomnij wyłączyć suszarki do ręczników w łazience, jeśli ją masz — to prawdziwy pożeracz energii.

4. Zwróć uwagę, gdzie stawiasz meble

Nie umieszczaj sofy ani żadnego innego dużego mebla przed grzejnikami, ponieważ uniemożliwi to rozprzestrzenianie się ciepła po pomieszczeniu. Zasłony dobrze zatrzymują ciepło i zapobiegają przedostawaniu się zimnego powietrza do wnętrza, ale nie powinny być wieszane przed grzejnikami.

5. Zmień żarówki tradycyjne na LED

Żarówki LED zużywają tylko ułamek energii elektrycznej pobieranej przez standardowe żarówki żarowe lub fluorescencyjne. Przejście na lampy LED jest więc korzystne zarówno dla portfela, jak i dla środowiska. Pamiętaj też, że możesz zmniejszyć zużycie energii, używając ściemniacza i wyłączając światła, gdy wychodzisz z pokoju.

6. Skróć prysznic

Szybsze branie prysznica zmniejsza zużycie energii, więc postaraj się wyrobić w sobie ten nawyk. W końcu nie musisz stać pod prysznicem dłużej niż pięć minut, prawda? Za sprawą wodooszczędnej głowicy prysznicowej możesz przy tym oszczędzić też ciepłą wodę.

7. Używaj programu ekologicznego w zmywarce

Wbrew powszechnemu przekonaniu korzystanie ze zmywarki zużywa mniej energii niż zmywanie ręczne. Zaoszczędzisz jeszcze więcej, jeśli wybierzesz w program ekologiczny. Zajmuje to trochę więcej czasu, ale może być tego warte.

8. Pierz zgodnie z instrukcjami — i wietrz ubrania

Temperatura wskazana na metce to maksymalna temperatura, w jakiej można prać odzież — nie jest to jedynie zalecenie, jak wielu osobom może się wydawać. Podgrzanie wody w pralce pochłania dużo energii, dlatego należy wybierać jak najniższą temperaturę prania. Czasami również pierzemy ubrania, które tak naprawdę wymagają jedynie odświeżenia. Może wystarczy je rozwiesić i przewietrzyć? 

9. Wyłącz tryb czuwania w urządzeniach elektrycznych

Jednym z ukrytych pożeraczy energii w domu jest „tryb czuwania”, który staje się coraz bardziej powszechny w różnych urządzeniach. Ten tryb pośredni między włączeniem a wyłączeniem zużywa w typowym gospodarstwie domowym około 500 kWh. Całkowite wyłączenie sprzętu elektronicznego pozwala zaoszczędzić pieniądze i energię.

10. Przejdź na nowoczesną pompę ciepła

Nowoczesna pompa ciepła oszczędza w domu dużo energii. Przykładowo przejście z ogrzewania elektrycznego na gruntową pompę ciepła może obniżyć koszty ogrzewania nawet o 85%. Należy wziąć pod uwagę, że konieczne jest wtedy również zainstalowanie wodnego systemu ogrzewania, jeśli nie jest on dostępny w budynku.

Więcej o pompach ciepła można przeczytać tutaj >>

W CTC staramy się brać pod uwagę zużycie energii we wszystkim, co robimy, i niestrudzenie pracujemy nad produktami jak najbardziej oszczędnymi. Przeczytaj więcej na temat naszego podejścia do środowiska i jakości.    

 

Opublikowano: 2022-12-08