Pompa ciepła — ile możesz zaoszczędzić

Pompa ciepła — ile możesz zaoszczędzić

Oszczędności to główny powód, dla którego coraz więcej osób decyduje się na pompy ciepła. Tutaj podajemy przybliżone ceny i szacowane wartości procentowe potencjalnych oszczędności — jednak wszystko zależy od tego, jak i gdzie mieszkasz. 

Ogrzewanie domu i wytwarzanie ciepłej wody za pomocą pompy ciepła jest bardzo popularne. Wiele osób budujących nowe domy od razu decyduje się na jej montaż. Właściciele starszych domów zwykle wymieniają stary kocioł na drewno lub uzupełniają istniejącą instalację o pompę ciepła. 

 

Przybliżone ceny pompy ciepła

Montaż pompy ciepła kosztuje sporo, ale zwykle zwraca się w ciągu kilku lat. Ponadto zwiększa wartość domu. W przypadku małego domu z zapotrzebowaniem na ciepło wynoszącym 20 000 kWh rocznie koszt inwestycji wygląda mniej więcej tak:
  • Ogrzewanie gruntowe: od 100 000 do 200 000 SEK, zależnie od głębokości odwiertu.
  • Ogrzewanie geotermalne lub wodne: ok. 130 000 SEK.
  • Pompa ciepła powietrze-woda: ok. 120 000 SEK.
  • Pompa ciepła na powietrze wylotowe: ok. 80 000 SEK.
  • Pompa ciepła powietrze-powietrze: ok. 30 000 SEK.

 

Obliczenia energetyczne należy wykonać indywidualnie dla każdego domu

Nie można dokładnie określić, ile zaoszczędzisz dzięki pompie ciepła, chociaż można to oszacować, aby uzyskać przybliżony obraz.

Aby otrzymać dokładniejsze obliczenia, należy skontaktować się z lokalnym sprzedawcą CTC. Przyjedzie on na wizytę domową i oceni warunki.
 
Wszystko ma znaczenie: wielkość i izolacja domu, jak również zapotrzebowanie na ogrzewanie i wodę. Ile osób będzie brać prysznic? Czy planujesz rozbudowę? Może chcesz ogrzać duży obiekt przemysłowy?

Grunt, działka, klimat i odległość od najbliższego sąsiada również są istotne. Na podstawie wszystkich tych informacji sprzedawca, czasami przy wsparciu firmy CTC, może wykonać obliczenia, których potrzebujesz. Więc bez obaw — nie musisz wybierać pompy samodzielnie. 

 

Ogrzewanie gruntowe zapewnia największe oszczędności

Jednak oczywiście dobrze jest poznać pewne ogólne informacje. Szwedzka Agencja Energetyczna opracowała dane liczbowe w oparciu o założenie, że użytkownik przechodzi z kotła wodnego lub olejowego:

* Gruntowe, geotermalne i wodne pompy ciepła zapewniają największe oszczędności: około 70–75%, a czasami nawet 85%. Dotyczy to zarówno ogrzewania, jak i ciepłej wody.

* Średnio pompy ciepła powietrze-woda pozwalają obniżyć koszty ogrzewania i ciepłej wody o około 50%.

Pompy ciepła powietrze-powietrze zapewniają oszczędności kosztów ogrzewania na poziomie 30–50%, bez uwzględniania ciepłej wody użytkowej.
 

Milion domów z pompami ciepła

Według Szwedzkiej Agencji Energetycznej nieco ponad milion domów ma co najmniej jedną pompę ciepła. W 300 000 z nich zamontowano ogrzewanie geotermalne i mniej więcej tyle samo wyposażono w pompy ciepła powietrze-powietrze. Popularne jest jednak także ogrzewanie geotermalne i wodne. Według organizacji branżowej Svenska Kyl & Värmepumpsföreningen (SKVP) najważniejsze są przyczyny ekonomiczne. Dwa kolejne powody to wygoda i troska o środowisko. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy mają kocioł na drewno i cenią sobie to, że nie muszą się już zajmować pozyskiwaniem opału.

 

Zmniejszona emisja dwutlenku węgla

Dzięki indywidualnej kalkulacji testowej od CTC dowiesz się, ile możesz zaoszczędzić, kupując pompę ciepła. Zadbasz jednak przy tym także o środowisko. Każde 10 000 kWh zaoszczędzonych na energii elektrycznej oznacza redukcję emisji dwutlenku węgla o 1600 kg. To odpowiednik pokonania w ciągu roku 1600 kilometrów samolotem lub 990 kilometrów samochodem.

Właścicielowi domu może być czasem trudno określić, który system ogrzewania będzie dla niego najlepszy. W przypadku ogrzewania wodnego dobrym rozwiązaniem jest pompa ciepła CTC. Nowoczesna pompa ciepła zwiększa także wartość domu.

Przy rocznym zużyciu energii na poziomie 30 000 kWh inwestycja w pompę ciepła zwraca się po kilku latach. Po spłacie kredytu pompa ciepła będzie działać przez wiele kolejnych lat przy niskich kosztach eksploatacji. 

Produkty automatycznie dostosowują się do domu i jego potrzeb grzewczych. Pierwszym krokiem w kierunku tańszego ogrzewania domu jest umówienie bezpłatnej wizyty instalatora. Pomoże Ci on we wszystkim: od oceny warunków i uzyskania oferty po montaż i obsługę.

 

Dzięki indywidualnej kalkulacji testowej od CTC dowiesz się, ile możesz zaoszczędzić, kupując pompę ciepła. Zadbasz jednak przy tym także o środowisko.

Opublikowano: 2023-05-20