Przewodnik po dobrym życiu z pompą ciepła dla początkujących

Przewodnik po dobrym życiu z pompą ciepła dla początkujących

To właśnie CTC

CTC świadomie działa na rzecz zrównoważonego i wolnego od paliw kopalnych społeczeństwa. Nasze pompy ciepła produkujemy w Ljungby w Szwecji, a nasze początki sięgają 1923 roku, kiedy po raz pierwszy zaczęliśmy ogrzewać szwedzkie domy.

Dzięki naszemu przewodnikowi po pompach ciepła uzyskasz pełną wiedzę na temat systemów grzewczych i pomp ciepła, a my przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupu. Pompy ciepła wszystko zmieniają — zarówno dla Ciebie, jak i dla środowiska. 

To właśnie CTC

Jaki jest najlepszy sposób ogrzewania nieruchomości?

Jaki jest najlepszy sposób ogrzewania nieruchomości?

Pompy ciepła wszystko zmieniają — zarówno dla Ciebie, jak i dla środowiska

W tym przewodniku przyjrzymy się różnicy pomiędzy posiadaniem pompy ciepła w porównaniu na przykład z ogrzewaniem miejskim, kotłem na drewno lub ogrzewaniem elektrycznym. Dowiesz się o różnych systemach ogrzewania i będziesz w stanie zdecydować, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedzieć, co należy wziąć pod uwagę podczas spotkania ze sprzedawcą i gdy otrzyma się wycenę.

Co jest takiego wspaniałego w pompie ciepła?

Dzięki ogrzewaniu gruntowemu, geotermalnemu lub wodnemu można nie tylko ogrzewać dom: da się również schłodzić sypialnię lub inne pomieszczenie, które jest mocno nasłonecznione. Swój system grzewczy możesz uzupełnić praktycznie o wszystko w zakresie ogrzewania, zyskując samowystarczalność w zakresie ogrzewania, ciepłej wody i chłodzenia. Jeśli zdecydujesz się na dodanie ogniw słonecznych, zapewnisz sobie również niezależność w zakresie energii elektrycznej. Głęboko wierzymy, że produkty wytwarzane lokalnie są najlepsze. 

Darmowa i odnawialna energia

Pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii, które są całkowicie darmowe. Pomyśl o tym: Energia jest wszędzie wokół nas. Energii nie brakuje — brakuje jedynie sposobów na jej pozyskiwanie i przekształcanie. Pompa ciepła to świetny sposób na pozyskiwanie i przekształcanie energii z gruntu, wody oraz powietrza.

Oszczędzaj pieniądze

Dzięki pompie ciepła nie tylko dbasz o środowisko, ale także oszczędzasz na kosztach ogrzewania. Pompa ciepła pozwala zaoszczędzić do 85% na ogrzewaniu i ciepłej wodzie. Pobiera niewiele wymaganej do działania energii elektrycznej, a oddaje jej znacznie więcej. 

Duże nieruchomości

Jeśli jesteś właścicielem dużej nieruchomości , możesz uzyskać rozwiązanie, które najbardziej Ci odpowiada, w tym porady i wsparcie. Pompa ciepła firmy CTC może współpracować nawet z dziesięcioma innymi urządzeniami, co czyni nas wyjątkowymi w branży.

Dzięki ogrzewaniu gruntowemu można nie tylko ogrzewać dom: da się również schłodzić sypialnię lub inne pomieszczenie, które jest mocno nasłonecznione.

Porównanie pomp ciepła z innymi źródłami ciepła

Porównanie pomp ciepła z innymi źródłami ciepła

Kilka ważnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze systemu ogrzewania, to między innymi powierzchnia ogrzewanego obszaru, poziom zużycia ciepłej wody, aktualny system ogrzewania domu, jego lokalizacja i wygląd otoczenia.  

Źródło wodne, elektryczne czy powietrzne?

  1. Ciepło na bazie wody w grzejnikach lub wężownicach podłogowych. Jest to najbardziej powszechny i zazwyczaj najbardziej energooszczędny sposób ogrzewania domu. Woda jest podgrzewana przez pompę ciepła, ogrzewanie miejskie, kocioł lub energię elektryczną.
  2. Ogrzewanie elektryczne przez grzejniki lub ogrzewanie podłogowe. Podłączenie bezpośrednio do sieci elektrycznej.
  3. System ogrzewania powietrznego. Nie wymaga grzejników do rozprowadzania ciepła, ale ważna jest dobra cyrkulacja powietrza we wszystkich pomieszczeniach. Powietrze wewnętrzne i zewnętrzne jest ogrzewane przez różne systemy.

Pompy ciepła

Pompa ciepła firmy CTC pobiera energię odnawialną z powietrza zewnętrznego, gruntu lub wody, pozwalając zaoszczędzić do 85% kosztów energii. Zapewnia równomierne, komfortowe ogrzewanie przez cały rok. Jedynym wymogiem jest to, że dom musi mieć ogrzewanie wodne. Na każdą kWh energii elektrycznej pobranej przez pompę ciepła, oddaje ona 4–5 kWh.  

Kolejną zaletą pompy ciepła CTC jest możliwość stworzenia systemu z maksymalnie dziesięcioma różnymi źródłami ciepła i energii elektrycznej. Na przykład, można podłączyć pompę ciepła do pieca opalanego drewnem lub kotła na drewno z płaszczem wodnym i mieć zapasowe źródło ciepła. Można również ogrzewać basen lub chłodzić pomieszczenie. Jeśli posiadasz panele słoneczne, zyskasz samowystarczalność pod względem elektryczności i ogrzewania przez większą część roku.

Kocioł na pellet lub drewno

Pellet i drewno są tańsze niż energia elektryczna i ogrzewanie miejskie, ale kocioł trzeba ładować ręcznie. Jeśli masz darmowe drewno, oczywiście ciepło również będzie darmowo — jest to jednak pracochłonne rozwiązanie. Spalanie pelletu lub drewna oznacza również emisję pewnych zanieczyszczeń powietrza, które mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzkiego i środowiska.

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne jest najdroższą formą ogrzewania, a rachunki za energię mogą być szczególnie wysokie zimą. Ceny energii elektrycznej mogą również znacznie różnić się w ciągu roku, a kontrola nad kosztami może być trudna. Zaletą ogrzewania elektrycznego jest to, że nie wymaga ono żadnych inwestycji poza grzejnikami elektrycznymi lub spiralami grzewczymi.

Ogrzewanie powietrzne

Najpopularniejszym systemem ogrzewania jest pompa ciepła powietrze-powietrze, która przetwarza energię z powietrza zewnętrznego. System musi być uzupełniony o podgrzewacz wody, ponieważ pompa ciepła powietrze-powietrze nie podgrzewa wody. Pompa ciepła jest instalowana w strategicznym miejscu w domu. Aby ciepło było rozprowadzane optymalnie, we wszystkich pomieszczeniach musi być zapewniona dobra cyrkulacja. Pomieszczenia położone najdalej od pompy ciepła zazwyczaj muszą być uzupełnione grzejnikami. Inną opcją jest pompa ciepła powietrza wywiewanego, która działa w oparciu o ciepło wodne. Pompa pobiera ciepło z powietrza w pomieszczeniu, a także podgrzewa ciepłą wodę. Dom musi mieć odpowiednie kanały wentylacyjne i zawory wlotowe świeżego powietrza, w przeciwnym razie to rozwiązanie nie będzie odpowiednie.

Na każdą kWh energii elektrycznej pobranej przez pompę ciepła, oddaje ona 4–5 kWh.

Pompy ciepła są korzystniejsze dla środowiska

Pompy ciepła są korzystniejsze dla środowiska

Pompy ciepła zmniejszyły potrzebę zakupu energii elektrycznej przez setki tysięcy szwedzkich gospodarstw domowych. Pompa ciepła pobiera niewiele energii elektrycznej, ale oddaje jej kilkakrotnie więcej. 

Pompa ciepła może pobierać energię na kilka różnych sposobów. Energia jest dostępna i przechowywana wokół nas: w podłożu skalnym, wodzie, powietrzu i w ziemi. Wszystko zaczyna się od słońca. Słońce jest podstawą wykorzystania pompy ciepła do pozyskiwania energii i przekształcania jej w ciepło. Nawet w środku mroźnej zimy pompa ciepła pobiera energię i dostarcza ciepło — to prawie jak magia.

Ogrzewanie gruntowe

Ogrzewanie gruntowe

Ogrzewanie gruntowe

  • Odpowiednie dla małych działek
  • Niewielki wpływ na działkę
  • Wysoka wydajność
  • Komfortowe chłodzenie

Ogrzewanie domu ciepłem geotermalnym może przynieść oszczędności do 85%. Instalacja wymaga wywiercenia otworów w podłożu skalnym. Gruntowy system grzewczy czerpie energię z energii słonecznej pasywnie zmagazynowanej w gruncie, podłożu skalnym i wodach gruntowych. Wody gruntowe często znajdują się na głębokości dziesięciu metrów, ale uzyskanie wystarczającej ilości energii dla całego domu wymaga znacznie głębszych odwiertów, zwykle od 90 do 200 metrów.

Wąż kolektora pełni funkcję wymiennika ciepła i jest umieszczany w otworze o średnicy ok. 15 cm. W wężu kolektora krąży płyn przenoszący ciepło (solanka), który zwykle jest mieszaniną bioetanolu i wody.

Gruntowa pompa ciepła jest sercem systemu i zapewnia cyrkulację płynu przenoszącego ciepło. Nawet przy 4°C temperatura jest wystarczająca, aby wrażliwy na ciepło czynnik chłodniczy wewnątrz pompy zaczął wrzeć i parować.

Para powstająca podczas parowania czynnika chłodniczego jest następnie sprężana przez sprężarkę. Wytworzone ciepło jest przekazywane do wody krążącej w grzejnikach oraz do wody używanej do kąpieli pod prysznicem, zmywania naczyń i czyszczenia.

Dzięki gruntowej pompie ciepła można zaoszczędzić do 85% energii zużywanej na ogrzewanie i ciepłą wodę. Gruntowa pompa ciepła cechuje się bardzo niskimi kosztami eksploatacji, co oznacza, że inwestycja zwykle zwraca się w ciągu 5–8 lat.

Do zainstalowania pompy ciepła zwykle wymagane jest zezwolenie. Skontaktuj się ze swoim przedstawicielem, aby dowiedzieć się, jakie są wymagania wobec Ciebie.

Pompa ciepła powietrze-woda

Pompa ciepła powietrze-woda

Pompy ciepła powietrze-woda 

  • Niskie koszty instalacji 
  • Brak odwiertów 
  • Wysoka wydajność 
  • Brak wpływu na trawnik i działkę

Pompy ciepła powietrze-woda przekształcają energię zawartą w powietrzu w ciepło i ciepłą wodę. A ponieważ pompa ciepła powietrze-woda nie wymaga odwiertów ani wężownic w ziemi, jej instalacja jest łatwa. 

Wykorzystywana energia jest darmowa, przyjazna dla środowiska i pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Dzięki pompie ciepła powietrze-woda firmy CTC możesz obniżyć koszty ogrzewania nawet o 75%.

Pompa ciepła powietrze-woda charakteryzuje się bardzo niskimi kosztami eksploatacji, co oznacza, że inwestycja zazwyczaj zwraca się w ciągu 5–8 lat. 

Pompy ciepła powietrze-woda są dostępne w całym kraju i działają nawet przy temperaturach -20°C. 

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła jest umieszczona na zewnątrz domu, blisko ściany. Pompa zawiera wrażliwy na ciepło czynnik chłodniczy, który wrze i paruje. 

Do zainstalowania pompy ciepła zwykle wymagane jest zezwolenie. Skontaktuj się ze swoim przedstawicielem, aby dowiedzieć się, jakie są wymagania wobec Ciebie.

Jak działa pompa ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła pobiera energię z gruntu, powietrza lub wody niezależnie od tego, czy jest ciepło latem czy zimno zimą. Ale jak to właściwie działa?

Technologia zastosowana w pompie ciepła polega na pobieraniu energii z otoczenia i kierowaniu jej do układu. W układzie krąży czynnik chłodniczy o bardzo niskiej temperaturze wrzenia. W układzie jest zawsze zimniej niż w otoczeniu, nawet w bardzo niskich temperaturach.

Ta niewielka różnica temperatur jest kluczowa dla działania technologii. Czynnik chłodniczy gromadzi energię, zaczyna wrzeć i w końcu paruje. Para jest doprowadzana do sprężarki, gdzie powietrze jest sprężane, co znacznie podnosi temperaturę.

Z tego samego powodu pompka rowerowa nagrzewa się podczas pompowania opony. Gdy para jest wystarczająco gorąca, uwalniana jest do układu pompy ciepła i ogrzewa otaczającą wodę, którą następnie wykorzystuje się do ogrzewania domu lub wody z kranu.

Gdy czynnik chłodniczy odda swoje ciepło, musi zostać schłodzony, aby proces mógł rozpocząć się od nowa.

Przykład procesu działania pompy ciepła:

  1. Ciecz krąży w wężu kolektora. Pochłania ciepło z podłoża skalnego, gruntu, powietrza lub wody.
  2. Za pośrednictwem wymiennika ciepła, zwanego również parownikiem, ciecz wchodzi w kontakt z czynnikiem chłodniczym, który odparowuje.
  3. Sprężarka zwiększa ciśnienie czynnika chłodniczego, co podnosi jego temperaturę.
  4. Ciepło jest przekazywane do nieruchomości za pośrednictwem wymiennika ciepła (skraplacza).
  5. Ciśnienie czynnika chłodniczego spada i proces rozpoczyna się od nowa.

Technologia zastosowana w pompie ciepła polega na pobieraniu energii z otoczenia i kierowaniu jej do układu. Rozwiązanie jest inteligentne i odnawialne!

Wskazówki dotyczące udanego zakupu pompy ciepła

Wskazówki dotyczące udanego zakupu pompy ciepła

Czy zamierzasz kupić i zainstalować pompę ciepła? Oto kilka cennych wskazówek przed skontaktowaniem się z dystrybutorem.

1. Sprawy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze sprzedawcy.

Sprzedawca jest główną osobą kontaktową przed, w trakcie i po instalacji. Dobry dystrybutor bierze odpowiedzialność za całą instalację. Wszystko zaczyna się od określenia zapotrzebowania na energię poprzez wykonanie indywidualnej kalkulacji energetycznej dla danej nieruchomości.

Po zakończeniu tych prac użytkownik i dystrybutor określają system odpowiedni dla danej nieruchomości. Na koniec musisz upewnić się, że otrzymujesz jasną wycenę, która obejmuje wszystkie elementy.

Niektórzy instalatorzy specjalizują się w instalacjach pomp ciepła, ponieważ wykonanie dokładnej kalkulacji energetycznej i dobrej instalacji wymaga zarówno wiedzy, jak i doświadczenia. Ważne jest, aby korzystać z usług renomowanego operatora, aby zapewnić sobie system ogrzewania, który zapewnia maksymalną wydajność w najlepszej możliwej cenie.

2. Upewnij się, że otrzymujesz dokładną kalkulację energetyczną.

Sprzedawca przygotuje kalkulację energetyczną przy użyciu specjalnego programu. Obliczenia uwzględniają szacowane roczne zużycie i wysokość, aby określić, która pompa ciepła i rozwiązanie instalacyjne będą najbardziej odpowiednie. Opisują one również szacowaną głębokość wiercenia i długość wężownicy oraz pokazują, jak szybko inwestycja się zwróci.

3. Kluczowa koncepcja: Roczna wydajność

Roczna wydajność pokazuje, jak system będzie działał po zainstalowaniu w domu. Celem jest, aby nowa pompa ciepła dostarczała jak najwięcej energii przy jak najniższych kosztach. Pewne wartości pokazują działanie pojedynczej pompy w chronionym środowisku laboratoryjnym: są one znane jako współczynnik efektywności energetycznej (COP) lub sezonowy współczynnik (SCOP).

Jednak samo porównanie tych wartości bez uwzględnienia wszystkich czynników lokalnych może skutkować nieprawidłowym zwymiarowaniem systemu. W rzeczywistości wydajność pompy różni się w zależności od unikalnych warunków panujących w domu. Dystrybutor pomoże Ci obliczyć roczną wydajność.

4. Prawidłowe dobranie systemu ciepłej wody

Ile ciepłej wody zużywasz? Ciepła woda stanowi niewielką, ale bardzo ważną część całkowitej ekonomii pracy pompy. Celem powinno być obniżenie kosztów przy jednoczesnym zapewnieniu wystarczającej ilości ciepłej wody — nawet jeśli wiele osób w gospodarstwie domowym bierze kąpiele i prysznice, a na zewnątrz jest -20°C.

Musi istnieć możliwość szybkiego podgrzania świeżej ciepłej wody. Na przykład, jeśli masz dużą wannę, która zużywa dużo ciepłej wody, być może konieczne będzie wybranie pompy ciepła, która sobie z tym poradzi, a może nawet dodanie dodatkowego podgrzewacza ciepłej wody.

5. Lista kontrolna do porównywania ofert: Użyj jej do monitorowania całego procesu

Kiedy otrzymujesz ofertę, która wygląda na „tanią i dobrą”, istnieje ryzyko, że nie wszystko zostało skalkulowane. Przejrzyj dokładnie ofertę, korzystając z poniższej listy kontrolnej.

Oferta musi zawierać jasną kalkulację energetyczną, która została dostosowana do indywidualnych warunków. Nie należy skupiać się na kosztach instalacji — najważniejsza jest całkowita oszczędność w czasie, jak wynika z obliczeń zużycia energii. 

Wycena musi zawierać jasną rekomendację dotyczącą odpowiedniej pompy lub pomp ciepła. Musi być jasno określone wszystko, co jest zawarte i nie jest zawarte w instalacji.

Lista kontrolna:

  • Jak obliczana jest efektywność energetyczna?
  • Kto jest odpowiedzialny za usunięcie wszelkich odpadów i przywrócenie ogrodu do stanu pierwotnego?
  • Czy materiały i czas ochrony placu oraz mienia są wliczone w cenę?
  • Czy usunięcie starszych kotłów, pomp i grzejników jest wliczone w cenę?
  • Czy wszystkie instalacje elektryczne są uwzględnione?
  • Czy wycena obejmuje wylanie płyty fundamentowej lub innej solidnej powierzchni, na której zostanie umieszczona pompa ciepła powietrze-woda, wraz z podłączeniem odpływu skroplin?
  • Ile metrów obudowy jest wliczone w cenę i ile kosztuje dodatkowa obudowa?
  • Jaka gwarancja i ubezpieczenie są wliczone w cenę?
  • Czy grzejniki również zostaną wymienione?
  • Czy wszystkie elementy są określone i naniesione na oś czasu?
  • Czy wycena wskazuje datę zakończenia prac?
  • Czy sprzedawca pomoże Ci ubiegać się o pozwolenie i wypełni wszystkie dokumenty do podpisania?

6. Jak długo trwa instalacja?

Zwykle zajmuje ona około dwóch lub trzech dni, a prąd w domu często nie musi być wyłączany na dłużej niż kilka godzin. Jeśli trzeba będzie zainstalować coś dodatkowego, np. nowe grzejniki, potrwa to dłużej. Skontaktuj się ze sprzedawcą i poproś o wycenę.

7. Gwarancje i ubezpieczenia wliczone w cenę

Wszystko może się zdarzyć — chociaż robimy, co w naszej mocy, aby zapewnić komfortowy, niedrogi i całkowicie bezproblemowy system pompy ciepła przez cały okres eksploatacji. Chcemy, aby klient czuł się całkowicie bezpiecznie przy zakupie i w odniesieniu do firmy CTC. Skontaktuj się ze swoim przedstawicielem, aby dowiedzieć się, jakie są wymagania wobec Ciebie.

Inteligentne funkcje dodatkowe dla pompy ciepła

Inteligentne funkcje dodatkowe dla pompy ciepła

Zdalne sterowanie

Aplikacja myUplink pozwala monitorować instalację i sterować nią bezpośrednio ze smartfona. Możesz na przykład regulować temperaturę lub otrzymywać powiadomienia, jeśli system wyłączy się z jakiegoś powodu. Aplikację myUplink można pobrać bezpłatnie ze wszystkich sklepów z aplikacjami.

Dzięki myUplink możesz kontrolować swój dom podczas wakacji. Obniż temperaturę, gdy jesteś poza domem i podnieś ją, gdy do niego wracasz.

CTC SmartControl

Funkcja ta zapewnia optymalizację ogrzewania, wytwarzania ciepłej wody i wentylacji.

System ten jest oparty na bramce CTC SmartControl, czyli module podstawowym zdolnym do sterowania maksymalnie siedmioma opcjonalnymi akcesoriami bezprzewodowymi. Seria obejmuje kilka inteligentnych akcesoriów: Bezprzewodowy czujnik pokojowy zasilany ogniwami słonecznymi i przycisk wielofunkcyjny, który może sterować kilkoma różnymi funkcjami, takimi jak zapewnienie dodatkowej ciepłej wody.

Dostępne są również

czujniki wilgotności i CO2, które w razie potrzeby mogą sterować wentylacją. Czujnik wilgotności automatycznie zwiększa intensywność wentylacji w łazience lub pralni, gdy wzrasta wilgotność powietrza. Czujnik CO2 zapewnia ograniczenie działania wentylacji, gdy nikogo nie ma w domu, i jest w stanie zwiększyć natężenie jej pracy, gdy rodzina lub przyjaciele przychodzą w odwiedziny.

System CTC SmartControl zapewnia stałą optymalizację wentylacji w celu zapewnienia niezmiennie wysokiej jakości powietrza przy jednoczesnym utrzymaniu intensywności wentylacji i zużycia energii na optymalnym poziomie.

Rozgrzej basen

Baseny stają się coraz bardziej powszechne w ogrodach. Aby zapewnić komfort podczas pływania, należy ogrzać basen. Nie stanowi to jednak problemu, jeśli zainstalowana jest pompa ciepła CTC.

Dzięki niewielkiej modernizacji można łatwo uzyskać śródziemnomorskie temperatury w basenie przez całe lato. Ponieważ zapotrzebowanie na ogrzewanie spada latem, pompa ciepła może rozprowadzać energię do ogrzewania basenu przy znacznie niższych kosztach.

Chłodzenie pasywne w lecie

Chłodzenie pasywne lub „darmowe”, jak bywa również nazywane, osiągane jest przez gruntową pompę ciepła pompującą chłodną energię cieplną z podłoża skalnego w lecie. Nadmiar ciepła jest następnie zwracany do odwiertu, zwiększając wydajność w chłodniejszych porach roku. 

Po podłączeniu konwektora wentylatorowego do pompy ciepła odwiert wykorzystywany jest do klimatyzacji w cieplejszych porach roku. Skutkuje to bardzo niskimi kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi w porównaniu z konwencjonalnymi klimatyzatorami.

W przypadku domów z ogrzewaniem geotermalnym, pasywne chłodzenie działa najlepiej do czerwca, zanim ziemia zdąży się ogrzać. Późnym latem efekt chłodzenia zmniejsza się.

Aby ułatwić korzystanie z chłodzenia pasywnego, opracowaliśmy elastyczne akcesorium, które nazwaliśmy CTC EcoComfort. Urządzenie dostarczane jest fabrycznie w stanie wstępnie podłączonym i jest łatwe do podłączenia do systemu. Funkcja chłodzenia jest sterowana w całości za pomocą jednostki sterującej i można dostosować ustawienia w zależności od tego, jak i kiedy chcesz, aby przyjemne, chłodne powietrze rozprzestrzeniało się w Twoim domu.

Pompa ciepła — serce dużego systemu grzewczego

Pompa ciepła — serce dużego systemu grzewczego

Zintegruj swój system grzewczy z praktycznie dowolnym rozwiązaniem w zakresie ogrzewania. Przyszłościowe rozwiązanie Energy Flex. 

Wielu użytkowników łączy swoje pompy ciepła z innymi urządzeniami, aby korzystać z systemu grzewczego i energetycznego o wielu funkcjach: Panele słoneczne — Podgrzewacz basenu — Kocioł na pellet — Kominki — Kocioł na drewno — Jednostka wewnętrzna

Wysokowydajne pompy ciepła o zmiennej prędkości pracy sprawiają, że urządzenia serii CTC GSi 600 i CTC EcoAir 600M to jedne z najlepszych pomp ciepła w swojej klasie.

Wybierając pompę ciepła firmy CTC, otrzymujesz nie tylko szwedzkie urządzenie wysokiej jakości, ale także znacznie większą swobodę wyboru źródła ciepła w przyszłości dzięki wbudowanemu systemowi EnergyFlex.

Inwestując w pompę ciepła CTC, możesz mieć pewność, że instalujesz jedną z najbardziej niezawodnych i trwałych urządzeń tego typu na rynku. Projektowanie i produkcja odbywają się w naszej fabryce w Ljungby, w szwedzkiej prowincji Småland, gdzie dbałość o jakość i innowacyjność idą w parze. 

 

Wybierając pompę ciepła od CTC, masz możliwość rozbudowy systemu grzewczego w przyszłości dzięki wbudowanemu systemowi EnergyFlex.