Jak ewoluuje konstrukcja pomp ciepła

Jak ewoluuje konstrukcja pomp ciepła

W 2018 r. wprowadzono na rynek cichsze, czystsze, inteligentniejsze i bardziej energooszczędne pompy ciepła. Oto druga część serii artykułów CTC skupiających się na technologii, projektowaniu i klimacie. 

Pierwszą część artykułu przeczytasz tutaj

„Wzornictwo pomp ciepła zmierza ku jeszcze dyskretniejszej estetyce. Urządzenia powinny wykonywać swoją pracę, ale być przy tym niezauważalne” — mówi Joachim Carlsson, kierownik ds. rozwoju w CTC.
 
Inżynierowie CTC nie widzą powodu, dla którego wysoki popyt na pompy ciepła jako źródła energii miałby się zmniejszyć. Według statystyk Szwedzkiej Agencji Energetycznej liczba domów jednorodzinnych wyposażonych w pompę ciepła wzrosła od 2009 roku o ponad 50%. Obecnie ponad milion domów jednorodzinnych korzysta tam z pompy ciepła.

Dyskretne, szare wzornictwo pompy ciepła

W 2018 r. firma CTC wprowadziła na rynek serię EcoAir 600M. „Są to pompy ciepła powietrze-woda, które charakteryzują się niższym poziomem hałasu i lepszą wydajnością. Mają też nowy wygląd” — mówi Joachim Carlsson.
 
„Pompom ciepła z tej serii nadano ciemniejszy, grafitowoszary kolor i zmieniono kilka szczegółów, dzięki czemu lepiej wtapiają się one w otoczenie wielu budynków”. 
 
Według Joachima przemyślana estetyka pomp ciepła to istotny czynnik. Wielu klientów przywiązuje obecnie dużą wagę do przestrzeni, gdzie umieszczane są pompy ciepła, co oznacza, że wygląd urządzeń zyskuje na znaczeniu. 
 
„Inwestycja w nowy system ogrzewania jest często dużym wydatkiem dla wielu klientów, dlatego ważne jest, aby ogólna estetyka była odpowiednia. Większość konsumentów szuka powietrznej pompy ciepła, która łączy w sobie to, co najlepsze pod względem oszczędności, ochrony środowiska i wyglądu”.

Każda pompa ciepła jest testowana

Cała produkcja i rozwój pomp ciepła CTC odbywa się na miejscu w Ljungby, w Szwecji. Każdy dostawca, który dostarcza elementy do zakładów produkcyjnych, jest stale monitorowany w celu zapewnienia stałej jakości. Podczas procesu produkcyjnego wszystkie produkty są sprawdzane na wielu etapach przed końcową inspekcją, podczas której testowana jest ich funkcjonalność i wydajność.
 
„Każdy produkt podlega zatem pełnej kontroli jakości, od rysunku projektowego po montaż ostatniego detalu”. 

Źródło ciepła przyjazne dla klimatu

Innym ważnym aspektem dla kupujących jest to, że pompa ciepła nie obciąża klimatu tak bardzo jak inne źródła energii. Zapotrzebowanie na odnawialne źródła ogrzewania staje się bowiem coraz większe. Jeśli pompa jest prawidłowo poddawana recyklingowi, to nie powoduje ona żadnej emisji szkodliwych substancji do środowiska lub powoduje ją w bardzo nikłym stopniu.

Fakt, że pompy ciepła są produkowane w Szwecji, oznacza, że firma przestrzega surowych szwedzkich wymogów środowiskowych. Dlatego osoby inwestujące w pompę ciepła od CTC podwójnie dbają o klimat: wybierają przyjazną dla klimatu formę ogrzewania, a także wspierają szwedzkie praktyki produkcyjne o wysokich standardach środowiskowych.
 
„Wybór pompy ciepła wyprodukowanej w Szwecji pozwala również uniknąć dalekiego transportu, który jest jednym z największych wyzwań na świecie” — mówi o lokalnych nabywcach Björn Alm, kierownik ds. produktu CTC.

Zwiększone zainteresowanie ogniwami słonecznymi

W ostatnich latach zainteresowanie w szczególności ogniwami słonecznymi gwałtownie wzrosło, co pozytywnie oceniają inżynierowie produktu CTC. Można je bowiem doskonale zintegrować z pompami ciepła.
 
„Wszystkie produkty w naszej ofercie są wyposażone w funkcję EnergyFlex. Oznacza to, że są one przygotowane do połączenia z innymi źródłami ciepła, takimi jak energia słoneczna, pellet, drewno i piece. Dzięki temu pompy ciepła mogą być ważnym elementem transformacji energetycznej, która nabiera coraz większego tempa” — podsumowuje Björn. 

Korzystanie z kilku źródeł ciepła

Dzięki funkcji EnergyFlex w produktach CTC możliwe jest łączenie różnych źródeł ciepła, takich jak energia słoneczna, dodatkowe zbiorniki, piece z płaszczem wodnym oraz kotły na drewno, pellet, elektryczne i gazowe. Wszystkim steruje się za pomocą jednego kolorowego ekranu dotykowego. EnergyFlex monitoruje wszystkie funkcje pompy ciepła, umożliwia dokonanie indywidualnych ustawień i automatycznie rozpoznaje podłączone systemy.
 

Opublikowano: 2018-10-08