Poster

Jak wykonać instalację ogrzewania gruntowego

Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak przebiega montaż gruntowej pompy ciepła przez lokalnego partnera CTC — od rozpoczęcia przygotowań do momentu, gdy pompa ciepła zaczyna ogrzewać dom. 

Pozwolenie z urzędu

Zanim gruntowa pompa ciepła zostanie zamontowana i podłączona w domu, należy wywiercić w ziemi otwór, z którego będzie pobierane ciepło. Aby wykonać taki odwiert, należy najpierw uzyskać z urzędu pozwolenie. 

Bez pozwolenia nie można rozpocząć montażu pompy ciepła. Sprawdź na stronie internetowej starostwa obowiązujące zasady i przepisy i pamiętaj, że czas rozpatrywania spraw może się różnić w zależności od miejsca. 

Wskazówka: Odwierty muszą być rozmieszczone w odległości co najmniej 20 metrów od siebie. Jeśli Twój sąsiad wykonał odwierty do ogrzewania gruntowego, może to mieć wpływ na miejsce, w którym będzie można wykonać Twój odwiert. Jeśli wykonanie odwiertu może mieć wpływ na przyszłą możliwość montażu gruntowej pompy ciepła u sąsiada, należy się z nim skonsultować.

Przygotowania w ogrodzie

Gdy nadejdzie czas na wykonanie odwiertu, ogród zostanie odpowiednio przygotowany i zostanie ustawiona wiertnica. Wykonawca postara się pozostawić jak najmniej śladów oraz w miarę możliwości nie uszkodzić klombów, płyt ani trawnika. Przed wjazdem maszyny do ogrodu często można odpowiednio zabezpieczyć podłoże. 

Głębokość odwiertu do ogrzewania gruntowego

Teraz nadszedł czas, aby rozpocząć wiercenie. Aby uzyskać wystarczającą ilość energii, otwór musi mieć głębokość od 100 do 200 metrów, a czasem nawet więcej. Aby uzyskać więcej ciepła, konieczne może być wywiercenie dwóch otworów, które można ze sobą połączyć.

Im dalej na południe, tym otwór może być płytszy — jeśli powierzasz wykonanie prac lokalnemu wykonawcy, powinien on znać warunki panujące w danej okolicy.

Głębokość odwiertu do ogrzewania gruntowego

Instalacja pod ziemią

Otwór jest wiercony w podłożu skalnym, a tzw. studnia energetyczna i jej połączenia są osadzone pod ziemią. Część otworu znajdująca się nad podłożem skalnym jest wyłożona spawanymi metalowymi rurami.

Po wykonaniu odwiertu wprowadzane są do niego węże z cieczą (solanką), która następnie transportuje ciepło z gruntu do domu.

Taka wężownica musi być osadzona w zewnętrznej ścianie, przez którą będzie wnikać ciepło. Niektórzy właściciele domów decydują się na samodzielne wykonanie tych prac, ale należy to uzgodnić z instalatorem.

Odnawianie ogrodu

Wiercenie zostało zakończone, a sprzęt wiertniczy usunięty. Nawet jeśli wykonawca zachował ostrożność w ogrodzie, konieczne może być sprawdzenie trawnika, ułożenie płyt na miejscu i przywrócenie ścieżek do pierwotnego stanu. To, kto ma się tym zająć — właściciel czy wykonawca odwiertu — można uzgodnić z wyprzedzeniem.

Rozpoczęcie prac w budynku

Stary kocioł jest demontowany, a nowa pompa ciepła jest ustawiana na miejscu. Następnie instalator może rozpocząć montaż rury między pompą ciepła a zewnętrzną ścianą, przez którą wężownica wchodzi do domu.

Po zakończeniu montażu rury są wypełniane solanką, która jest następnie przez kilka godzin pompowana przez instalację w celu usunięcia z niej powietrza.

Elektryk montuje czujniki instalacji i podłącza pompę ciepła do sieci elektrycznej domu. 

Czas się upewnić, że wszystko działa

Teraz nadszedł czas, aby instalator dokładnie sprawdził, czy wszystko działa, i wyjaśnił, jak korzystać z pompy ciepła i jak o nią dbać. Ważne jest również, aby wraz z instalatorem wypełnić formularze gwarancji i ubezpieczenia oraz zarejestrować produkt. Wykonanie całej instalacji ogrzewania gruntowego zajmuje zwykle od kilku dni do tygodnia.

Twoja gruntowa pompa ciepła jest już gotowa do użycia!

Czas się upewnić, że wszystko działa

Ile więc kosztuje ogrzewanie gruntowe?

Bardzo trudno jest podać ogólną liczbę, ponieważ zależy ona głównie od głębokości odwiertu. Aby uzyskać maksymalną ilość energii w najniższej cenie, skontaktuj się z jednym z lokalnych dystrybutorów CTC

Opublikowano: 2022-12-08