Poster

Odpowiednia ilość ciepła za sprawą ogrzewania ze źródłem gruntowym i chłodzenia pasywnego

Dzięki gruntowej pompie ciepła i dodatkowemu chłodzeniu pasywnemu w domu Joakima Wahlqvista i Annelie Damberg zawsze panuje odpowiednia temperatura.

„Od czasu pierwszego ustawienia pompy ciepła w zasadzie nie musieliśmy jej dotykać. Chłodzi, gdy jest gorąco, i ogrzewa, gdy jest zimno. To takie proste” — mówi Joakim.

Joakim Wahlqvist i Annelie Damberg mieszkają w Bosgård niedaleko Huskvarny, w Szwecji. Ich piętrowy dom ma powierzchnię 145 metrów kwadratowych. Od strony południowej znajduje się patio o powierzchni 60 metrów kwadratowych, które często jest skąpane w słońcu. Dom stoi na wzgórzu przy jeziorze Wetter i rozciąga się z niego widok na pola i sad jabłoniowy.

Domownicy mówią, że jest tu cicho i spokojnie.
Oboje są zatrudnieni w tej samej firmie informatycznej i do biura w Jönköping dojeżdżają w mniej niż 20 minut, ale często też pracują z domu.

„Od czasu pierwszego ustawienia pompy ciepła w zasadzie nie musieliśmy jej dotykać”

Joakim Wahlqvist

Przejście na ogrzewanie ze źródłem naziemnym

Poprzedni właściciele domu korzystali z różnych źródeł ciepła: z małej pompy ciepła w domu, z ogrzewania elektrycznego w dużym garażu, a w chłodne zimowe dni — także z kotła na drewno.

Joakim Wahlqvist i Annelie Damberg postanowili przejść na jedno źródło — wydajną pompę ciepła firmy CTC. Jedną z korzyści było to, że nie musieli majstrować przy różnych systemach; kolejną były niższe koszty.

 

Chłodzenie pasywne w ciepłych pomieszczeniach

Ich nowa gruntowa pompa ciepła od CTC — CTC GSi 12 — zapewnia również chłodzenie pasywne.
„W słoneczny dzień temperatura w salonie potrafi sięgać 30 stopni, nawet zimą. Lepiej korzystać z chłodzenia pasywnego w domu, niż wietrzyć przez otwarte drzwi” — mówi Joakim.

„Poza tym mam alergię na pyłki, więc latem lepiej się czuję przy zamkniętych drzwiach, a wentylator jednostki chłodzącej jest bardzo cichy” — mówi Annelie.

Przewodnik: oto ogrzewanie ze źródłem naziemnym

Przejście na ogrzewanie ze źródłem naziemnym

Niezawodny system grzewczy

System wodnego ogrzewania podłogowego zapewnia przyjemne ciepło, a wszystko jest przy tym sterowane automatycznie.
„Od czasu pierwszego ustawienia pompy ciepła w zasadzie nie musieliśmy jej dotykać. Chłodzi, gdy jest gorąco, i ogrzewa, gdy jest zimno. To takie proste” — mówi Joakim.

Podoba mu się to, że ogrzewanie ze źródłem naziemnym wykorzystuje ciepło skumulowane w gruncie. Gruntowe, wodne i geotermalne pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii.
„To bardzo wydajne i dobre źródło ciepła” — mówi.
„Kompensuje wpływ na środowisko moich ekstrawaganckich czterech kółek” — jak z uśmiechem mówi Annelie Damberg o swoim samochodzie.

Zobacz gruntowe pompy ciepła CTC

Korzyści z ogrzewania gruntowego

  • Według szwedzkiego serwisu sprzedaży nieruchomości Booli zwiększa wartość domu od 3% do 12%.
  • Zapewnia samowystarczalność nieruchomości w zakresie ogrzewania i ciepłej wody.
  • Zmniejsza koszty ogrzewania w porównaniu z innymi systemami grzewczymi.
  • Umożliwia łatwe sterowanie za pomocą aplikacji myUplink z polską wersją językową i wyświetlacza na pompie ciepła. Do korzystania z ogrzewania gruntowego nie potrzeba dużej działki.
  • Koszty instalacji można odliczyć od podatku. Koszt robocizny można wyliczyć według szablonu.


Znajdź partnera CTC w okolicy

Korzyści z ogrzewania gruntowego

Opublikowano: 2020-06-18