Poster

„Ogrzewanie geotermalne to wygoda”

„Pompa ciepła działa sama, a ja jestem bardzo zadowolony” — mówi Robin Linnér. 

Robin Linnér i jego partnerka Isabelle Andersson niedawno przeprowadzili się do leśnego domu w szwedzkiej Smalandii. Po dwóch latach ciężkiej pracy dom ma wkrótce zostać ukończony. W budynku zwykle palono drewnem.
Drewno z lasu jest od dziesięcioleci źródłem ciepła w domach Linnérów. To już jednak historia. 

„To pragnienie wygody wpłynęło na nasz wybór ogrzewania geotermalnego. Drewno trzeba rąbać i suszyć, a z pompą ciepła nie trzeba robić nic” — wyjaśnia Robin Linnér.

Rodzice Robina mieszkają na sąsiedniej posesji i również zainwestowali w pompę ciepła. 
„Przez długi czas myślałem, że i tak będę korzystał z kotła na drewno, jako uzupełnienia pompy ciepła. Starych nawyków trudno się pozbyć”. 

Pompa ciepła CTC GSi  działa bez żadnych problemów już od jedenastu miesięcy.

„Ani jednego komunikatu o błędzie. Pompa pracuje bez żadnych zakłóceń. Jestem bardzo zadowolony”

Robin Linnér

Wiele korzyści z ogrzewania geotermalnego

Geotermalna pompa ciepła ogrzewa budynek, wykorzystując ciepło słoneczne skumulowane w ziemi. Ogrzewanie geotermalne niesie ze sobą liczne korzyści. Oprócz tego, że jest to metoda ogrzewania przyjazna dla środowiska, jest ona także bezpieczna i wydajna oraz nie wymaga wykonywania odwiertów. 
 
Zamiast tego w ziemi na głębokości jednego metra układa się kolektor. Jego długość zależy m.in. od wielkości i lokalizacji domu, jednak zwykle wynosi ona ok. 200 do 500 metrów.

Robin i Isabelle wybrali pompę CTC GSi 12. Ma ona regulowaną prędkość, co oznacza, że automatycznie dostosowuje się do zapotrzebowania domu na ciepło w ciągu roku. Pompa CTC GSi ma sezonowy współczynnik efektywności energetycznej (SCOP) 5,5, co oznacza, że w ciągu roku produkuje pięć razy więcej energii, niż zużywa.
 
 
Wiele korzyści z ogrzewania geotermalnego

Opublikowano: 2020-02-19