Różnice między gruntowymi pompami ciepła a pompami ciepła powietrze-woda

Różnice między gruntowymi pompami ciepła a pompami ciepła powietrze-woda

Pompa ciepła powietrze-woda czy gruntowa pompa ciepła? Omówimy w skrócie różnice między nimi.

  • Pompa ciepła powietrze-woda obejmuje jednostkę na zewnątrz domu, która pobiera energię z powietrza zewnętrznego. W tym przypadku potrzebna jest zarówno jednostka zewnętrzna, jak i wewnętrzna. Nie jest jednak konieczne wiercenie ani kopanie. Pompa zapewnia pełną wydajność w temperaturze do -20 stopni.

    Jednostka zewnętrzna wymaga tylko minimalnej konserwacji, ale ważne jest, aby powietrze mogło wokół niej swobodnie krążyć. Cena montażu jest niższa niż w przypadku ogrzewania ze źródłem naziemnym. Jeśli wymagana jest większa moc, można równolegle używać kilku pomp. 

  • Ogrzewanie ze źródłem naziemnym pozyskuje energię przez odwiert ze skał znajdujących się około 200 metrów pod powierzchnią ziemi. Ten system wytwarza dużo energii i dobrze sprawdza się w regionach Europy mocno wysuniętych na północ. Nie działa jednak tak dobrze w obszarach, gdzie występują skały wapienne i niższy poziom wód gruntowych. Wykonanie odwiertu wymaga uzyskania pozwolenia z urzędu. 

„Wspólną cechą pomp ciepła jest to, że wykorzystują energię odnawialną i że mogą znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Jedyny wpływ na środowisko to zużycie energii elektrycznej do zasilania sprężarki i pomp obiegowych” — mówi Peter Lydén, ekspert CTC ds. pomp ciepła.

Jak sprawdzić, która jest dla mnie odpowiednia?

„Do jednego domu odpowiednich może być kilka opcji — to zależy od takich czynników, jak lokalizacja, warunki panujące na działce, rodzaj gruntu itp. Należy również uwzględnić dotychczasowe rozwiązanie grzewcze. Na przykład jeśli stosowane było drogie rozwiązanie grzewcze, ogrzewanie gruntowe może szybko się zwrócić, nawet jeśli konieczne będzie kopanie. Ważny może być również aspekt estetyczny i w zależności od tego można wybrać system z jednostką zewnętrzną lub bez”.

Jakieś wskazówki dotyczące wyboru oferty?

„Należy uwzględnić nie tylko koszty instalacji, ale także myśleć długoterminowo i rozważyć opłacalność inwestycji na dłuższą metę” — mówi Peter.

Na jaką pomoc w dokonaniu wyboru mogę liczyć?

„W CTC mamy sieć instalatorów i dealerów, którzy zajmują się sprzedażą. Łącznie współpracujemy z 300 partnerami w całym kraju, którzy chętnie udzielą porad. Możesz umówić bezpłatną wizytę domową, a także otrzymać spersonalizowaną rekomendację zgodnie z Twoimi indywidualnymi potrzebami. Uzyskasz jasne informacje, jakie opcje są dostępne, ile kosztują i które z nich pozwolą Ci zaoszczędzić najwięcej pieniędzy w dłuższej perspektywie”.

Chcesz wykonać kalkulację kosztów?

Skontaktuj się z lokalnym partnerem CTC i umów bezpłatną wizytę domową. Otrzymasz rekomendację pompy ciepła najbardziej odpowiedniej dla Twojego domu. Cena różni się w zależności od modelu i sposobu montażu.

Opublikowano: 2019-05-14